Specjalny gen czyni ich dobrymi projektantami

Projektuje, konstruuje i rysuje – w praktyce uczy się przyszłego zawodu. Jest na pierwszym roku projektowania ubioru w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, ale już wie, że ten zawód i sztuka to jego wielka pasja – Kuba Iwan – przyszły projektant opowiada o modzie z męskiej perspektywy.

fashion-2591480_1920

Jak myślisz, dlaczego stereotyp jest taki, że modą interesują się kobiety, skoro jest tak wielu mężczyzn projektantów?

O to pytanie jakieś podchwytliwe (śmiech). Myślę, że w większości to płeć żeńska interesuje się modą, natomiast część męska podchodzi do tej kwestii bardziej obojętnie, a mniejszość tej grupy po prostu często osiąga sukcesy.

Czy właśnie dzięki temu, że ta mniejszość osiąga sukcesy myślisz, że mężczyźni są lepszymi projektantami?

Bo to żmije (śmiech).  Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia, może to zasługa jakiegoś specjalnego genu.

Jak już wspomniałeś o genach, to może są według Ciebie są jakieś cechy typowo męskie, które pomagają w zastaniu dobrymi projektantami?

Myślę, że na pewno wytrwałość w dążeniu do określonego celu, potrzeba też trochę przebiegłości, oryginalności i oczywiście talentu.

Czy Twój kierunek projektowanie ubioru w MSKPU w Warszawie jest sfeminizowany?

Mój kierunek jest zdecydowanie sfeminizowany, natomiast nie brakuje przedstawicieli płci męskiej.

Co oferuje Ci ten kierunek?

Aktualnie jestem na pierwszym roku, ale już czuję duży postęp, jeżeli chodzi o moje umiejętności. Konstruujemy, szyjemy, rysujemy oraz zdobywany wiedzę z wielu innych kategorii związanych z modą.

Jak według Ciebie wygląda moda z męskiego punktu widzenia?

Nie wiem, jak wygląda moda z męskiego punktu widzenia (śmiech). Ja osobiście lubię się ubierać raczej luźno, najlepiej lekko dziwacznie, lubię nosić też dodatki zrobione przeze mnie.

Jaka jest dzisiejsza moda? Czy w związku z nieustanną pogonią za nowością, z mieszaniem się kultur wysokiej i masowej, a więc także mody ulicznej z modą z wybiegu, coraz trudniej wymyślić projektantom coś wybitnego?

Dzisiejsza moda jest bardzo zmienna, różnorodna, zaskakująca. Mówi się, że wszystko już było. Myślę, że to nie do końca prawda. Nie wiem, jak jest z innymi projektantami, mnie ta różnorodność bardzo inspiruje. Zwłaszcza kultura Drag queen jest dla mnie szczególną inspiracją.

28946843_430866184035077_1623596355_o
Archiwum prywatne

Dlaczego akurat Drag queen, czyli przebieranie się za płeć przeciwną? Zwykle mężczyźni przedstawiają karykaturalnie postacie kobiece przy użyciu efektownych ubrań i mocnego makijażu. Co Cię w niej inspiruje?

Różnorodność stroi, ich występy, talenty, to w jaki sposób się prezentują. Powiedziałbym, że często nawet kiczowatość ich stroi mnie inspiruje, bo mimo wszystko wygląda zawsze zjawiskowo.

A moda w mieście małym a dużym? Pochodzisz z Świebodzina, jak porównasz modę w mieście małym, a w stolicy? 

Moda w Świebodzinie od mody w Warszawie różni się, ale nie aż tak bardzo. W obu miejscach spotkać możemy bardzo podobnie ubranych ludzi, natomiast w warszawskiej modzie panuje większy indywidualizm. Ludzie w stolicy lubią wyglądać oryginalnie, lubią się wyróżniać. Między innymi właśnie dlatego chcę zamieszkać w Warszawie.

Jak myślisz z czego to wynika? Im większe miasto tym większa anonimowość?

Dokładnie, ludzie nie zwracają uwagi na inaczej ubranych przechodniów, jest to dla nich codzienność.

Czyli stolica daje Ci więcej możliwości. A kiedy miałeś okazję po raz pierwszy zetknąć się z projektowaniem, może z jakimś słynnym projektantem?

Z projektowaniem pierwszy raz zetknąłem się na kursie we Wrocławiu. Tam też dzięki mojej nauczycielce poznałem nie projektantkę, a blogerkę modową – Jessicę Mercedes. Właśnie ona doradziła mi stolicę, jako miejsce mojego dalszego rozwoju. Projektantów mam na co dzień w szkole, w MSKPU.

28945023_429920337462995_1913047658_o
Archiwum prywatne

Jessica Ci doradziła i poszedłeś za tym? Jest ona dla Ciebie inspiracją?

Dokładnie tak, poszedłem za jej poradą oraz innych znajomych. W pewien sposób jest inspiracją dla mnie, bo wiele osiągnęła. Szczerze mówiąc, nie wiem, czy ona mnie pamięta (śmiech), ale na pewno odegrała dużą rolę co do wyboru miasta oraz bardzo mnie zmotywowała.

Pierwsza rzecz, jaką zaprojektowałeś.

Pierwsze uszyte stroje były cosplayami (‘costume playing’ -zabawy w przebieranki za postacie z mangi, anime, gier komputerowych i filmów popularnych w kulturze japońskiej). Przerabiałem też ubrania. Aktualnie dużo projektuje i szyje w szkole. W domu często maluje i robię inne dodatki, typu etui na telefon itp.

29242839_429923710795991_1084851270_o
Archiwum prywatne – projekt Kuby
28945747_429923647462664_1300188164_o
Archiwum prywatne – dzieło Kuby

A projekt z którego jesteś najbardziej dumny?

Hmmm…. Chyba jeszcze takiego nie ma (śmiech).

Kto pierwszy powiedział Ci: Kuba powinieneś projektować? Zanim spotkałeś Jessicę, oczywiście.

W sumie to chyba nikt, sam po prostu chciałem spróbować swoich sił. Po skończeniu liceum wybrałem się na roczny kurs podstaw projektowania ubioru, żeby sprawdzić, czy na pewno jest to coś, czym chcę się zajmować. Po roku byłem już pewien, że w przyszłości chcę projektować ubrania.

A jak wygląda dzień z pracy projektanta?

Tego jeszcze nie wiem z własnego doświadczenia, moja wiedza jest raczej podręcznikowa. Robię różnego rodzaju projekty, uczę się szycia, konstrukcji, materiałoznawstwa. Myślę, że gdy spytasz mnie o to samo za rok czy za dwa, to będę mieć dużo więcej do powiedzenia.

W przyszłości chciałbyś otworzyć własną firmę? Jak wyobrażasz sobie siebie za parę lat?

Chciałbym założyć własną markę i zacząć na tym zarabiać. Za parę lat widzę siebie jako projektanta, który stara się coraz bardziej rozwijać swoją działalność, jako osobę, która być może zajmie się również innymi dziedzinami sztuki.

28946334_430951670693195_524413043_o
Kuba Iwan
Reklamy

5 myśli na temat “Specjalny gen czyni ich dobrymi projektantami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s