Czy Kraków stanie się światową stolicą mody? – Wywiad z MMC

Zbliża się Cracow Fashion Week, podczas którego m.in. w jury będzie duet MMC, czyli Ilona Majer i Rafał Michalak. Z tej okazji postanowiłam opublikować wywiad z projektantami, który przeprowadziłam podczas zeszłorocznego Fashion Square.

2018-02-20 16_54_19-Filmy i TV
Zdjęcia: Konrad Szewczuk, Albert Narbekov

Katarzyna Sokołowska, Kinga Rusin, Katarzyna Zielińska – to tylko kilka nazwisk, które nie jeden raz miały na sobie ubrania zaprojektowane przez MMC. Duet to proste formy i nowoczesny design. Ilona Majer i Rafał Michalak rozumieją się bez słów – w końcu wspólną markę założyli już w 1996 roku. Dziś są jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorskich marek w Polsce.

Spotkali się Państwo na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i rozpoczęli swoją wspólną przygodę. Czy praca w duecie jest trudniejsza od pracy indywidualnej, czy było Państwu raźniej, a może trudniej? Od początku wiedzieli Państwo, że chcą razem pracować?

 

Ilona Majer: Spotkaliśmy się na pierwszym roku studiów, a na czwartym wygraliśmy nagrodę, a było nią wspólne zaprojektowanie kolekcji dla firmy komercyjnej. I wtedy mieliśmy sposobność, żeby sprawdzić się w tej współpracy jako duet i okazało się to dobre dla nas. Jesteśmy takimi osobowościami, które wyciągają z tego jak najwięcej dla siebie. Myślę, że ja korzystam przy Rafale i odwrotnie, więc tak to już pozostało.

2018-02-20 16_34_56-Filmy i TV
Zdjęcia: Konrad Szewczuk, Albert Narbekov

Rafał Michalak: W duecie pracuje się bardzo miło.

Co jest najtrudniejsze w przygotowywaniu kolekcji i pokazów?

Ilona Majer: Nic nie jest trudne dla nas (śmiech)

Czyli nie ma dla Państwa rzeczy niemożliwych?

Ilona Majer: Przygotowywanie pokazów jest trudniejsze niż przygotowywanie kolekcji, bo samo projektowanie jest bardzo przyjemne. Ja już w dzieciństwie miałam gdzieś z tyłu głowy, że projektowanie jest moją drogą na przyszłość. Uwielbiam ten zawód i nie wyobrażam sobie żadnego innego. Natomiast samo przygotowywanie pokazów rzeczywiście jest rzeczą karkołomną.

Rafał Michalak: Jest to dosyć żmudna praca, zawsze jesteśmy lekko zestresowani, bo jednak dziesiątki osób na zapleczu, tygodnie przygotowań, szczególnie, jak robimy własne autorskie pokazy – to jest dla nas najbardziej stresująca część tego zawodu.

2018-02-20 16_36_55-
Zdjęcia: Konrad Szewczuk, Albert Narbekov

Czy uważają Państwo, że Kraków może stać się stolicą mody, taką jak Mediolan czy Paryż?

Ilona Majer: Tego nie wiem, bo jesteśmy małym rynkiem. Np. Łódź, w której zakotwiczał się nasz Polski Fashion Week, też nie dała rady. Może kiedyś tak, ale na razie rożnie to bywa.

Rafał Michalak: Macie jednak dobra uczelnię artystyczną kształcącą projektantów, więc to jest jakiś początek.

To prawda, miejmy nadzieję, że Kraków dołączy kiedyś do wielkiej trójki światowych stolic mody. Dziękuję Państwu za rozmowę.

Ilona Majer i Rafał Michalak: Również dziękujemy.

ML

Rozmawiała i opracowała: Eliza Żeleźniak

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s