Co takiego jest w tej czerwieni?

Niebywale ostatnio najmodniejszy kolor w galeriach handlowych, sięgają po niego zarówno panie, jak i panowie. Co sprawia, że tak szalejemy na punkcie tej barwy? Dlaczego jest taka wyjątkowa? Gorąca, jeśli nie najgorętsza, budząca przeróżne skojarzenia– od luksusu i prestiżu, aż po namiętność, miłość, rodeo czy Coca Colę.  A może kojarzy Ci się ze Świętym Mikołajem? Symbolika nie ma końca. Co kryje się za kolorem czerwonym?

hands-1161112_1280

Święta, święta i po świętach, a jednak czerwień to barwa, która przekroczyła nawet granicę między starym a nowym rokiem. Teraz jest bardzo modna, jednak nigdy de facto z tej mody nie wychodzi. Budzi wiele, często skrajnych skojarzeń, jednak to, co łączy w nich kolor czerwony, to skupienie naszej uwagi.

background-1884790_1280

Trochę z Historii

Dawno temu kiedy człowiek nie władał jeszcze rzemiosłem pisania, kolor czerwony przypominał tzw. dzisiejszą czerwoną lampkę w głowie – oznaczał uwagę. Był znakiem tego, że coś się dzieje, coś co wymaga od nas działania. Tutaj trop prowadzi nas do krwi. Kiedy pojawiała się ona na placu boju, w starciu z niebezpieczną zwierzyną czy też w przypadku chorób albo też miesiączki – trzeba było zwrócić na to uwagę. Podobnie jest dziś – nawet jeśli nie musimy już chodzić na niebezpieczne polowania, to wciąż pozostają w naszych głowach te same konotacje związane z krwią, a więc z także z czerwoną barwą.

blood-type-personality-
http://www.rebelcircus.com/blog/blood-type-personality/

Zakotwiczone w naszej głowie

20160307_233024

Czerwony w niektórych językach oznacza dosłownie „piękny” lub „kolorowy”. Domeny czerwieni to siła, odwaga, witalność , życie i piękno. Czerwona barwa jest przede wszystkim żywa i intensywna. W związku z tym zostaje zapamiętana przez nasz mózg i przypisuje się ją wielu znaczeniom. Z czym ją kojarzymy? Miłość i namiętność – serce jest koloru czerwonego, a także mówi się o tym, że w małżeńskiej sypialni dobrym pomysłem są czerwone elementy. Też czerwona różna znaczy miłość. Jednak dla kontrastu, czerwień może mieć również skojarzenia negatywne, takie jak gniew. Idzie z nim w parze siła i przywództwo. Czerwony, szczególnie w średniowieczu był symbolem władcy – występował jako atrybut króla, tron także posiadał czerwoną barwę.

W XVI wieku, kolor ten przybrał negatywnego znaczenia. Kojarzony był głownie z grzechem i rozpustą. Wobec tego nakazano ulicznicom zakładać czerwone zasłony lub czapki. Dziś również pozostało nam coś z tego znaczenia, przykładem są choćby naznaczone czerwienią nocne kluby czy sex shopy, jak np. te w Amsterdamie.

20160907_120952

Jednak dziś czerwień kojarzymy raczej pozytywnie. Dlatego też kiedy myślimy „czerwony”, w głowie mamy różne akcje charytatywne lub pomoc medyczną, takie jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy czy PCK.

serce-wosp-czerwone-kopia-300x300
http://gbpromotion.pl/projekty/rajdowa-orkiestra/

Co się dzieje, kiedy patrzymy na czerwony?

1800x930_Masterbrand_doVideo
http://www.coca-cola.pl/pl/home/

Po pierwsze: najbardziej skupia naszą uwagę. Dlatego często wykorzystywane jest to przez reklamodawców. Nic dziwnego, że Coca Cola jest czerwona, a napis Media Markt widać z daleka. Czerwony jest kolorem o największej długości fali, a co za tym idzie –  nasz mózg zużywa najwięcej energii do przetworzenia tej barwy, w porównaniu z innymi kolorami. Ze względu na swoją największą intensywność wśród kolorów, czerwień najbardziej oddziałuje na nasz organizm. Posiada duże pokłady energii, z czym związane jest to, że barwa wyzwala w nas adrenalinę, a więc podnosi ciśnienie krwi. Odbieramy ten kolor jako podniecający i ekscytujący. Kiedy mamy zestawione czarne i czerwone napisy – zwykle te czerwone najpierw przykuwają nasz wzrok. Nie bez powodu nauczyciele w szkole poprawiają wszystko na czerwono. W pierwszej kolejności nasze oko dostrzega ciepłe barwy, z których najcieplejszą jest czerwona, dlatego tak bardzo skupia na sobie uwagę.

Heart eye red love
http://fb-timeline-cover.com/covers/love/Heart-Eye-Red-Love.html

Jeśli nosisz czerwone ubrania to jesteś…

Przede wszystkim zauważona. Kolor czerwony zawsze wywołuje efekt i przyciąga uwagę. W związku z tym, panie które lubią się wyróżniać, często zakładają czerwone ciuchy – z pewnością oko żadnego mężczyzny ich nie omija. Osoby, które sięgają po czerwone ubrania, to także te, które mają silny charakter, lubią działać oraz mają skłonność do silnych, emocjonalnych reakcji.

P1020440

Czy i kiedy mogę przesadzić z czerwienią?

 

 

Oczywiście w modzie działa zasada dopasowania, która doskonale się sprawdza. Ma ona zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Wszystko zależy od okazji. Jeśli jest to Sylwester, to śmiało można zaszaleć. Tak też przywitaliśmy Nowy Rok z moim chłopakiem. Jednak nie tylko my postanowiliśmy się dopasować, bo koleżanki, które poszły z nami na zabawę, również postawiły na czerwone kreacje. Jeśli okazja pozwala nam na to, to śmiało z niej korzystajmy. To samo jest ze świętami Bożego Narodzenia – Mikołaj przecież ubrany jest na czerwono.

 

20171231_195715.jpg

 

Jednak istnieje ryzyko, że zbyt dużo czerwieni może wyzwalać agresję (coś w stylu płachty na byka) i budować niepotrzebne napięcie, co nie zawsze jest pożądane.

8412280_jak-czerwona-plachta-na-byka
http://s10.flog.pl/media/foto/8412280_jak-czerwona-plachta-na-byka.jpg

Pamiętaj, że dużo zależy od tego, jak się czujesz w danej stylizacji – przede wszystkim nosząc wybrane przez siebie ubrania, każda i każdy z nas powinien czuć się komfortowo.

 

 

ML

 

 

 

Reklamy

4 myśli na temat “Co takiego jest w tej czerwieni?

  1. W czerwieni zakochałam się niedawno, ale za to na zabój – niesamowicie dodaje pewności siebie! Przepiękne kreacje widać w tym poście, moje serduszko skradła szczególnie ta pierwsza, ze zdjęcia przy fontannie 😉

    Polubienie

  2. Od zawsze czerwień to był mój ulubiony kolor – chociaż nie wiem z czego to wynika. Już jako dziecko pytana o swój ulubiony kolor, mówiłam o czerwonym ale nie potrafiłam tego uzasadnić. Pewnie chodzi o jego wyrazistość i energię jaka z niego bije. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s